Helene Stähelin

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Helene Stähelin
Rosenblatt Stahelin Tonolo Zullig Zurich1932.tif
U lind(1891-07-18)18 Korrik, 1891
Vdiq30 Dhjetor 1970 (79 vjeç)
ShtetësiaZvicrërane
Punësimimatematikane, mësuese, dhe aktiviste e paqes

Helene Stähelin (18 korrik, 1891 në Wintersingen - 30 dhjetor 1970 në Basel) ishte një matematikane, mësuese dhe aktiviste e paqes zvicërane [1] .

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Helene Stähelin lindi në vitin 1891 në Wintersingen. Ajo ishte një nga dymbëdhjetë fëmijët e famullitarit Gustav Stähelin (1858–1934)[2] dhe gruas së tij Luise, mbiemri i vajzërisë Lieb. Helene Stähelin ndoqi mësimet në Töchterschule Basel dhe në Universitetet e Basel-it dhe Göttingen-it. Në vitin 1922, ajo u bë mësuese e matematikës dhe shkencave natyrore në TöchterinstitutFtan.[1]

Në vitin 1924, ajo mori edhe titullin Dr.phil. [3] nga Universiteti i Bazelit për disertacionin e saj Die charakteristischen Zahlen analytischer Kurven auf dem Kegel zweiter Ordnung und ihrer Studyschen Bildkurven, e këshilluar nga Hans Mohrmann dhe Otto Spiess.[1][4][5] Në vitin 1926, ajo u bë anëtare e Shoqatës Zvicerane të Matematikës. Midis viteve 1934 dhe 1956, Helene Stähelin ka punuar si mësuese në shkollën e mesme protestante në Zug. Pas pensionimit të saj ajo u kthye në Basel, ku ajo ndihmoi për disa vite në Otto Spiess në redaktimin e letrave të familjes Bernoulli.[1][6]

Vdiq më 30 dhjetor 1970.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b c d Manuela Nipp. "Personenlexikon des Kanton Basel-Landschaft — Helene Stähelin". Marrë më 25 qer 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ ""Online Catalogue of the State Archives Basel-Stadt — PA 182a B 55 Gustav Stähelin-Lieb (1858-1934), Pfr. § 113 bzw. 207 neu, s.d. (sine dato) (Serie)". Marrë më 25 qer 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Online Catalogue of the State Archives Basel-Stadt — PA 182a B 90 Helene Staehelin (1891-1971), Dr. phil. § 207,4 neu, 1955 (Serie)". Marrë më 25 qer 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Helene Stähelin (1924). Die charakteristischen Zahlen analytischer Kurven auf dem Kegel zweiter Ordnung und ihrer Studyschen Bildkurven (Ph.D. thesis). {{cite thesis}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Helene Stähelin (1925). "Die charakteristischen Zahlen analytischer Kurven auf dem Kegel zweiter Ordnung und ihrer Studyschen Bildkurven" (PDF). Mathematische Annalen. 93: 217–229. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ S. Gehr, F. Nagel, B. v. Reibnitz (Ed.), Editionen in Basel, 2010, p.22-23 (20-21)