Helmeta e luftës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shembull i një helmete moderne luftarake (Mk 6 Britanike me mbulesë pëlhure)

Një helmetë e luftës ose helmetë e betejes është një lloj helmete. Është një pjesë e armaturës personale e krijuar posaçërisht për të mbrojtur kokën gjatë luftimeve. Helmetat moderne luftarake janë krijuar kryesisht për të mbrojtur nga copëzat dhe fragmentet, ofrojnë njëfarë mbrojtjeje kundër armëve të vogla dhe ofrojnë një pikë montimi për pajisje të tilla si syzet e shikimit të natës dhe pajisjet e komunikimit.

Referenca[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]