Helmut Rix

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Helmut Rix (lindi me 4 korrik 1926 në Amberg, vdiq 3 dhjetor 2004 në Freiburg im Breisgau) ishte një gjuhëtar gjerman dhe profesor i Seminarit Sprachwissenschaftliches të Albert-Ludwigs-Universität, Freiburg, Gjermani.

Ai është më i njohur për hulumtimin e tij në gjuhët indo-evropiane dhe etruske, si dhe ishte autor i hipotezës së gjuhëve tirreniane.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Helmut Rix ka lindur në vitin 1926 në Amberg për një familje mësuesish. Pas shkollës së mesme dhe shërbimit të rekrutuar në marinën naziste gjatë Luftës së Dytë Botërore, ai studioi studime indo-evropiane, filologji klasike dhe histori në Wurzburg në vitin 1946 dhe Heidelberg nga viti 1947. Atje ai mori doktoraturën e tij në vitin 1950 me disertacionin e tij Bausteine zu einer Hydronymie Alt-Italiens. Nga 1951 ai ishte asistent i Hans Krahe në Tübingen dhe nga 1955 pedagog në latinisht dhe greqisht në Shkollën hyjnore Lutheran Augustana në Neuendettelsau. Në vitin 1959 ai u kualifikua si profesor i plotë në Tübingen me tezën e habilitimit, Das etruskische Cognomen (botuar në 1963 nga Harrassowitz). Në vitin 1966, Rix mori një pozicion në Universitetin e sapo krijuar të Regensburgut dhe në vitin 1982 profesor në Universitetin e Freiburgut. Ai u tërhoq në pension në vitin 1993 dhe vdiq në vitin 2004 nga një aksident trafik