Herbert Alemi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Herbert Alemi
Informacione
EmriHerbert Alemi
Lindja (1976-09-01) 1 Shtator, 1976 (44 vjeç)
Shqipëri, Vlorë
Zhanrilatine, Spanje
Profesion(e)Këngëtar
Instrument(e)Kitare
Vite aktiv1990-prezentë
Webfaqja
www.herbertalemi.com


Biografia Herberti lindi më 1 shtator të vitit 1976, në Vlorë është kantautor i muzikës latine i njohur për performancën e tij.

Karriera muzikore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Emigroi në Itali në 1990 ku krey studimet e mesme dhe të larta për "Shkenca Politike". Pasioni për muzikën lindi që në fëmijëri, por në Itali e zhvilloi dhe e bëri profesion duke bashkëpunuar me disa banda latine që performonin në Itali në vitet '90 kur muzika latine ishte ne mode. Perfeksionoi kitaren në Spanjë dhe perkusionet në Cuba. Ka marrë pjesë në disa emisione në televizionet shqiptare dhe ka publikuar disa single spanjisht dhe shqip.


Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Audio[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Video[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]