Hermann Rorschach

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Hermann Rorschach
Emri Hermann Rorschach
Lindja 8 nëntor 1884
Vendlindja Zürich, Zvicër
Vdekja 1 prill 1922
Vendvdekja Herisau, Zvicër
Era Shekulli XIX-XX
Rajoni Psikologë Zvicerian

Hermann Rorschach (8 nëntor 18841 prill 1922) u lind në Zürich. Psikiatër dhe psikoanalist froidian është i njohur për testin e njollave të Rorscharit.