Eugen Bleuler

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Eugen Bleuler
U lind në
Paul Eugen Bleuler

30 prill 1857
Vdiq15 korrik 1939 (82 vjet)
Zollikon, Zvicër
KombësiaZvicran
ShtetësiaZvicran
ShkollimiUniversiteti i Zyrihut
Njohur përduke i lidhur skizofreninë, schizoid, autizëm
Karriera shkencore
FushatPsikiatri
InstitucionetKlinika Rheinau-Zyrihu
klinika Burghölzli
Universiteti i Zyrihut
Këshilltarët e doktoraturësJean-Martin Charcot
Bernhard von Gudden
Studentët e doktoraturësManfred Bleuler
Karl Gustav Jung
Studentë të tjerë të shquarMedard Boss
InfluencesAugust Forel
Sigmund Freud
Gottlieb Burckhardt
InfluencedCarl Jung
Hermann Rorschach

Paul Eugen Bleuler ( /ˈblɔɪlər/;[1] Gjermanisht: [ˈɔɪɡeːn ˈblɔɪlər]; 30 prill 1857 – 15 korrik 1939) ishte psikiatër dhe eugenicist zvicran[2] më i njohur për kontributet e tij për kuptimin e sëmundjeve mendore. Ai bashkoi shumë terme psikiatrike, të tilla si "skizofrenia",[3][4] "schizoid",[5] "autizmi",[6] psikologjia e thellë dhe atë që Sigmund Freud e quajti "ambivalenca afatgjatë e zgjedhur nga Bleuler".[7]

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bleuler lindi në Zollikon, një qytezë afër Zyrihut në Zvicër, tek Johann Rudolf Bleuler, një fermer i pasur, dhe Pauline Bleuler-Bleuler. Ai studioi mjekësinë në Zyrih dhe pas diplomimit të tij më 1881 ai punoi si ndihmës i mjekësisë në Gottlieb Burckhardt në Klinikën e Psikiatrisë Waldau në Bern.[8] Ai e la këtë post më 1884 dhe kaloi një vit në udhëtim mjekësor tek Jean-Martin CharcotParis, tek Bernhard von GuddenMynih dhe në Londër.[8] Pas kësaj ai u kthye në Zyrih për të punuar si ndihmës i Auguste Forel në një spital universitar në Burghölzli.[9]

Në vitin 1886 Bleuler u bë drejtues i një klinike psikiatrike në Rheinau,[9] Ajo u vu në dukje në atë kohë për të qenë e prapambetur, dhe Bleuler vendosi për përmirësimin e kushteve për pacientët që banonin atje.

Bleuler u kthye në Burghölzli më 1898 ku ai u emërua drejtues dhe shërbeu në këtë post deri në vitin 1927.[10]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Bleuler". Random House Webster's Unabridged Dictionary.
  2. ^ http://www.snf.ch/SiteCollectionDocuments/horizonte/Horizonte_gesamt/Horizons_72_F.pdf
  3. ^ Berrios, G E (2011). "Eugen Bleuler's Place in the History of Psychiatry". Schizophrenia Bulletin. 37 (6): 1095–1098. doi:10.1093/schbul/sbr132. PMC 3196935. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Yuhas, Daisy. "Throughout History, Defining Schizophrenia Has remained a Challenge". Scientific American Mind (March 2013). Arkivuar nga origjinali më 13 prill 2013. Marrë më 2 mars 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: BOT: Gjendja e adresës origjinale është e panjohur (lidhja)
  5. ^ Details recorded by Salman Akhtar in Schizoid Personality Disorder: A Synthesis of Developmental, Dynamic, and Descriptive Features. American Journal of Psychotherapy, 41, 499-518
  6. ^ Peter Gay, Freud: A Life for Our Time (1989) p. 198
  7. ^ Sigmund Freud, Tre Ese në Teorinë e Seksualitetit, faqja 65.
  8. ^ a b Dalzell, Thomas G. (2011). Freud's Schreber Between Psychiatry and Psychoanalysis On Subjective Disposition to Psychosis. London: Karnac Books. fq. 201. ISBN 978-1-855-75883-4. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  9. ^ a b Crown, Sidney; Freeman, Hugh; Freeman, Hugh Lionel, red. (1994). The Book of Psychiatric Books. Lanham, Maryland: Jason Aronson. fq. 64. ISBN 0-8766-8510-6. ISBN 978-0-876-68510-5. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  10. ^ Kallivayalil, Roy Abraham. "The Burgholzli Hospital: Its history and legacy". Indian Journal of Psychiatry. Mumbai: Medknow Publications. 58 (2): 226–228. doi:10.4103/0019-5545.183772. PMC 4919972. PMID 27385861. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: DOI i lirë i pashënjuar (lidhja)