Jump to content

Hermupolisi

Coordinates: 37°16′N 24°33′E / 37.26°N 24.55°E / 37.26; 24.55
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

37°16′N 24°33′E / 37.26°N 24.55°E / 37.26; 24.55

Ermupolisi.

Ermoupoli (greqisht: Ερμούπολη), e njohur gjithashtu me emrin e vjetër zyrtar Ermoupolis ose Hermoupolis (greqisht: Ἑρμούπολις < Ἑρμοῦ πόλις "Qyteti i Hermes"), është një qytet dhe ish-komunë në ishullin e Syros, në Cyclades, Greqi. Që prej reformës qeveritare të 2011-s, ai është pjesë e komunës Syros-Ermoupoli, tek e cila është vend dhe një njësi komunale.[1] Ai është gjithashtu kryeqyteti i zonës South Aegean. Qendra komunale ka një hapesire prej 11.181 km2.[2]


Ermopouli u gjet gjatë Revolucionit Grek në vitet 1820, si një shtesë e komunës ekzistuese të Ano Syros. Së shpejti ai u bë qendra lidere komerciale dhe industriale e Greqisë, si dhe e portit e tij kryesor. Greek Steamship Company e njohur u themelua në qytet në 1856. Mijëra anije u ndërtuan në shipyard e shumta të Siros.

Përfundimisht Ermoupoli u eklipsua nga Piraeus në fundin e shekullit të 19-ë. Në dekadat pasuese qyteti ra. Kohët e fundit, ekonomia e tij është përmiresuar shumë, duke u bazuar në industrinë e shërbimeve.

Panoramic view of the harbour.
The Cathedral of Saint Nicholas, patron saint of the city.


Njerëz të rëndësishëm

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
  1. ^ Kallikratis law Arkivuar 13 nëntor 2018 tek Wayback Machine Greece Ministry of Interior (Greqisht)
  2. ^ "Population & housing census 2001 (incl. area and average elevation)" (PDF) (në anglisht). National Statistical Service of Greece. Arkivuar (PDF) nga origjinali më 21 shtator 2015. Marrë më 31 gusht 2017.