Jump to content

Hierarkia e engjëjve

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Supozimi i Virgjëreshës nga Francesco Botticini (1475–75) në Galerinë Kombëtare të Londrës, tregon 3 hierarki dhe 9 urdhra engjëjsh, secila me karakteristika të ndryshme.

engjëllologjinë e feve të ndryshme, një hierarki engjëjsh është një sistem renditjeje engjëjsh. Engjëjt e rangut më të lartë kanë fuqi dhe autoritet më të madh se ata më të ulët, dhe grada të ndryshme, kanë dallime në pamje, si numri i ndryshëm i krahëve ose fytyrave.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]