Jump to content

Hipokrati

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Hippokrates

Hipokrati lindi rreth vitit 460 p.e.s. në ishullin grek igeia Kós dhe vdiq rreth vitit 375 p.e.s.Larissa, Thessalia. Ka qenë një doktor i njohur i historisë së lashtë dhe bashkëkohori i Platonit. Konsiderohet si themelues i mjekësisë klinike ne Greqinë e Vjetër. Hipokrati luajti një rol themelor për ndarjen e shtrigërisë (magjisë) nga mjekësia. Ai ishte i pari që kuroi fruthin dhe gjeti ilaçin kundër te ftohurit. Ai e kishte prejardhjen nga familja e Asklepve, një familje mjekësh e shtiganesh, që, sipas mitologjisë greke ata kishin si paraardhës perëndinë Asklep, i cili ishte perëndia i mjekësisë. Vetëm anëtaret e kësaj familjeje kishin respektin e të gjithëve në këtë profesion.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Veprimtaria e Hipokratit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai ishte i nderuar edhe mes maqedonve te lasht pasi kishte kuruar mbretin e tyre (Perdikan).

Duke udhëtuar ai kishte ven re dallimin e shëndetit te banoreve te vendeve te ndryshme dhe kishte shkruar librin e pare mbi ekologjinë i cili titullohej "Disa, ujëra, mjedise dhe vende".

Ai ishte nder te paret qe ndihmuan qe te fashitej edhe Vdekja e Zeze (murtaja) me këshillat e tij mbi higjienën personale.

DEMOKRITI

Po ashtu at e kishin thirrur për te shikuar gjendjen mendore te Demokritit (filozof i lashtesis) dhe Hipokrati kishte dhëne përfundim se gjendja e tij ishte e shkelqyer edhe pse qeshte gjatë gjithë kohës.