Jump to content

Historia alternative

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një shigjetë që shkon drejt në të djathtë me një shigjetë të dytë që largohet prej saj.

Historia alternative është një zhanër i trillimit spekulativ në të cilin një ose më shumë ngjarje historike kanë ndodhur, por janë zgjidhur ndryshe nga historia aktuale.[1][2][3][4] Si hamendje e bazuar në faktin historik, historitë alternative të historisë sugjerojnë Po sikur? skenarë rreth ngjarjeve vendimtare në historinë njerëzore dhe rezultate aktuale shumë të ndryshme nga të dhënat historike. Disa histori alternative konsiderohen si një nënzhanër i trillimeve letrare, fantashkencës ose trillimeve historike.

Që nga vitet 1950, si një nënzhanër i fantashkencës, historitë alternative të historisë shfaqin tropet e udhëtimit në kohë mes historive, ndërgjegjësimin psikik të ekzistencës së një universi alternativ, nga banorët e një universi të caktuar; dhe udhëtimi në kohë që e ndan historinë në rrjedha të ndryshme kohore.[5]

  1. ^ "Alternative history". Collins English Dictionary. Arkivuar nga origjinali më 7 janar 2016. Marrë më 15 janar 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Brave New Words: The Oxford Dictionary of Science Fiction (Oxford University Press, 2007) notes the preferred usage is "Alternate History", which was coined in 1954; "Alternative History" was first used in 1977, pp. 4–5.
  3. ^ Morton, Alison (2014). "Alternative history (AH/althist) handout" (PDF). alison-morton.com/. Arkivuar (PDF) nga origjinali më 2022-10-09. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "AH". The Free Dictionary. Arkivuar nga origjinali më 3 shkurt 2013. Marrë më 2 janar 2009. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Allohistory". World Wide Words. 4 maj 2002. Marrë më 25 nëntor 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)