Historia e Berlinit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Historia e Berlinit

Zjarri i Reichstag-ut[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në orën 21:14 te mbrëmjes së 27 shkurtit të vitit 1933,një stacion zjarrëfikesish të Berlinit mer sinjalin që në pallatin e Reichstagut,selin e parlamentit gjerman kishte rënë zjarr.Ndërtesa dukesh se po digjej në disa vatra zjarri dhe me ardhjen e zjarrëfikësve ndodhi nje shpërthim i madh në dhomën e deputetëve.Duke kërkuar të dhëna përreth ndërtesës ata gjetën Marinu van de lubbe gjysëm i zhveshur që fshihesh në rrethinat e Reichstag.

Adolf Hitler dhe Herman Göring erdhën pak më pasë dhe kur i treguan për Van de lubbe që ishte një militant i njohur komunist, Göring deklaroi menjëherë se zjarri është vendosur qellimisht nga komunistët dhe urdhëroi menjëher arrestimin e drejtusëve të partisë.U arrestuan dhe u gjykuan komunistët bullgar si Georgi Dimitrov Blagoi Tanev dhe Vasil Popov.Hitleri mori avantazh nga situata dhe deklaroi gjendjen e jashtëzakondëshme dhe idha kurajo presidentit plak Paul Von Hindenburg të firmoste Dekretin e zjarrit te Reichstagut i cili rrëzonte pjesën më të madhe të Drejtave civilete ngarkuara që nga kostituimi i Republikës të Vaimarit1919.

Sipas policisë,Van de lubbe i vuri zjarri ndërtesës për të protestuar kundër fuqisë gjithmonë në rritje të Partisë Naziste.Nën torture, ai rrefeu akoma dhe u dërgua ne gjyq bashkë me lider të tjerë të Partisë Komuniste.Me drejtusit e partisë ne burg dhe pa akses ne media Partia komuniste pësoi humbje të mëdha në zgjedhjet që pasuan , dhe ata pak deputetë qe u zgjodhen nuk u lejuan te hyjnë në parlament duke u zëvendesuar nga SA.Hitleri mori 44% të votave dhe detyroi partitë e vogla ti jepnin maxhorancën , si pasoj mori 2/3 te parlamentit qe i duheshin për Dekretin e fuqese të plotë me të cilin mund të nxirrte cdo ligj qe i duhesh pa pasur aprovimin e parlamenti

Në gjyq Van de lubbe u shpall fajtor për zjarrin ne Reichstag .U var në litar më10 qershor1934,tre dite para ditelindjes se tije te njezet e peste.

Disa historianë janë të mendimit që zjarri në Reichstag qe një inskenim dhe fajtorët e vertetë janë Hitler ,Göring dhe Goebbels .Djegia e të cilit solli shumë ndryshime në favor të partisë naziste

External links[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]