Historia e Egjiptit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Historia e Egjiptit ka qenë e gjatë dhe e pasur, për shkak të rrjedhjes së lumit Nil, me bankat e saj pjellore dhe Deltën. Historia e saj e pasur gjithashtu vjen nga banorët e saj amtare dhe ndikimet e jashtme. Pjesa më e madhe e historisë së Egjiptit të lashtë ishte një mister deri në sekretet e lashta egjiptiane, hieroglifet janë deshifruar me zbulimin dhe ndihmën e Rosetta Stone. Piramida e Madhe e Gizës është i vetmi monument nga shtatë mrekullitë e botës së lashtë që është ende në këmbë. Fari i Aleksandrisë, një nga shtatë mrekullitë e tjera, është zhdukur. Biblioteka e Aleksandrisë ishte i vetmi i llojit të vet për shekuj me radhë.

Prehistoria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]