Historia e spiunazhit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Tunel spiunazhi në Berlinin e Luftës së Ftohtë.

Spiunimi, si dhe vlerësimet e tjera të inteligjencës, ka ekzistuar që nga historia e lashtë. Në vitet 1980 studiuesit e karakterizuan inteligjencën e huaj si "dimensionin e munguar" të studimit historik."[1] Që atëherë është shfaqur një letërsi e njohur dhe shkencore.[2] Vëmendje e veçantë i është kushtuar Luftës së Dytë Botërore,[3] si dhe epokës së Luftës së Ftohtë (1947–1989), e cila ishte e preferuara për romancierët dhe kineastët.[4]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Christopher Andrew and David Dilks, eds. The missing dimension: Governments and intelligence communities in the twentieth century (1984)
  2. ^ Christopher R. Moran, "The pursuit of intelligence history: Methods, sources, and trajectories in the United Kingdom." Studies in Intelligence 55.2 (2011): 33–55. online
  3. ^ John Prados, "Of Spies and Stratagems." in Thomas W. Zeiler, ed., A Companion to World War II (2012) 1: 482–500.
  4. ^ Raymond L. Garthoff, "Foreign intelligence and the historiography of the Cold War." Journal of Cold War Studies 6.2 (2004): 21–56.