Hoopeston, Illinois

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Hoopeston, Illinois
qytet
noform
Art in McFerren Park, 2007
Vendndodhja
Hoopeston, Illinois is located in SHBA
Hoopeston, Illinois
Hoopeston, Illinois

Koordinatat: 40°28′2″V 87°40′6″P / 40.46722°V 87.66833°P / 40.46722; -87.66833

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Illinois
Qarku Vermilion
Sipërfaqja dhe popullsia
Lartësia 221 m (m.n.d.)
Popullsia 5351 banorë (2010)
Të dhëna të tjera
Themelimi 1871
Kodi Postal 60942
Prefiksi 217
Koordinatat 40° 28′ 2″ Veri

87° 40′ 6″ Perëndim

Faqja Zyrtare hoopeston-il.gov

Hoopeston, Illinois është një qytet në qarkun Vermilionshtetit federal Illinois, SHBA. Në Hoopeston, Illinois jetojnë 5351 banorë (2010)[1]. Qyteti ka një sipërfaqe prej  km2 (3.69 sq mi) dhe lartësi mbidetare prej 221 m (725 ft).

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "2010 City Population and Housing Occupancy Status". U.S. Census Bureau. Marrë më maj 14, 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Hoopeston, Illinois – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale