Horasani Jugor

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Horasani Jugor
استان خراسان جنوبی
Provincë
Administrimi
Shteti Flamuri Irani
Rajoni Rajoni 5
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 151,913 km2
Popullsia 662,534 banorë (2011)
Dendësia 4.4 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore IRST (03:30)
Verore IRS (04:30)

Horasani Jugor (Persisht: استان خراسان جنوبی‎‎) është provincë i cili ndodhte në lindje të Iranit. Birjand është qendra e provincës. Qytetet e tjera janë: Ferdows, Tabas dhe Qaen. Horasani Jugor është një nga tre provincat që janë krijuar pas ndarjes së Horasanit më 2004. Horasani Jugor përbën 11 qarqe: Birjand, Ferdows, Tabas, Qaen, Nehbandan, Darmian, Sarbisheh, Boshruyeh, Sarayan, Zirkouh dhe Khusf.