Horgen

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Horgen
Qytet
noform
Stema_figura
Stema e Horgenit
Vendndodhja
Horgen is located in Zvicra
Horgen
Horgen

Koordinatat: 47°16′V 8°36′L / 47.267°V 8.600°L / 47.267; 8.600

Administrimi
Shteti Flamuri Zvicra
Distrikti Distrikti Horgen
Kantoni Kantoni Zürich
Kryetari i Bashkisë Theo Leuthold
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 30.75 km2
Lartësia 408 m (m.n.d.)
Popullsia 22,514 banorë (31 dhjetor 2017)
Dendësia 732 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore EET (UTC+2)
Verore EEST (UTC+3)
Kodi Postal 8810 Horgen
8815 Horgenberg
8816 Hirzel
8135 Sihlbrugg Station
8135 Sihlwald
Faqja Zyrtare www.horgen.ch

Horgen është komunëkantonin Zürich, Zvicër, me një popullsi prej 22,514 banorë sipas vitit 2017.

Më 1 janar 2008, ish-komuna e Hirzelit u bashkua me komunën e Horgenit.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Horgen ka një sipërfaqe prej 21.1 km2. Nga kjo sipërfaqe, 27.7% përdoret për qëllime bujqësore, ndërsa 49.9% është pyllëzuar. Nga pjesa tjetër e tokës, 20.4% janë vendosur (ndërtesa ose rrugë) dhe pjesa tjetër (2%) është jo-produktive (lumenj, akullnajat ose malet). Në vitin 1996 banesat dhe ndërtesat përbëjnë gjithsej 12.5% ​​të sipërfaqes, ndërsa infrastruktura e transportit përbënte pjesën tjetër (7.9%). Nga zona e përgjithshme joproduktive, uji (përrenjtë dhe liqenet) përbënte 1.6% të zonës. Që nga viti 2007, 16% e sipërfaqes së përgjithshme komunale po kalonte një lloj ndërtimi. [5]

Bashkia e madhe shtrihet nga brigjet e Liqenit të Cyrihut (lartësi 408 m), afër Wädenswil mbi Zimmerberg-Plateau ku gjendet fshati i decentralizuar i Horgenberg (lartësia 660 m), megjithëse Lugina e Sihl ( Sihltal), deri në kulmin e zinxhirit Albis (lartësi 915 m). Ai përfshin fshatrat Horgen, Arn dhe Horgenberg.

Deri në vitin 1773, Horgen përfshinte bashkitë tani të ndara të Oberrieden dhe Hirzel. Pylli Sihl (Sihlwald) u bë pjesë e qytetit të Zyrihut në vitin 1803. Megjithatë këshilli i qytetit Horgen refuzoi ta pranonte këtë deri në vitin 1877.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Që nga viti 2007, 27.1% e popullsisë përbëhej nga shtetas të huaj. Shumica e popullsisë (nga 2000) flasin gjermanisht (79.9%), ku italishtja është e dyta më e zakonshme (5.7%) dhe shqipja e treta (2.8%).

Që nga viti 2008 kishte 5924 katolikë dhe 6170 protestantë në Horgen. Në regjistrimin e vitit 2000, feja u nda në disa kategori më të vogla. Nga regjistrimi, 39.3% ishin një lloj protestante, me 36.9% që i përkisnin Kishës Zvicerane të Reformuar dhe 2.4% i përkisnin kishave të tjera protestante. 33.6% e popullsisë ishin katolikë. Nga pjesa tjetër e popullsisë, 7% ishin myslimanë, 9.5% i përkisnin një feje tjetër (jo të renditur), 4.2% nuk jepnin fe, dhe 11.7% ishin ateist ose agnostik.