Jump to content

Kantoni Cyrih

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Kantoni Zürich)
Zurich
Zürich
Flamuri i Zurich
Stema zyrtare e Zurich
Location of Zurich
Sipërfaqja vendi7ti
Popullsia
 • Gjithsej1.228.600
 • Vendi1ri

Kanton Zürich (gjermanisht: Kanton About this soundZürich , sq.: Kantoni i Cyrihut) është një kanton në verilindje të Zvicrës, kryeqyteti i këtij kantoni është Cyrihu dhe i tërë kantoni ka rreth 1.2 milion banorë. Gjuha zyrtare në këtë kanton është gjuha gjermane, por njerëzit e flasin edhe dialektin gjermanishten e Zvicrës, ndër folësit njohur si Züritüütsch.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pamje nga Cyrihu, Liqeni i Cyrihut dhe Alpet (fotografi satelitore).
Cyrihu, shikuar nga Üetliberg-u

Kantoni i zyrikut shtrihet në veri të Alpeve dhe kufizohet me Schaffhausen në veri, Aargau në perëndim, kantonet Zug dhe Schwyz në jug dhe me Thurgau dhe St.Gallen në lindje. Pjesa më e madhe e Liqenit të Cyrihut shtrihet përbrenda Kantonit të Cyrihut.

Kanton Zürich ka hapësirë prej 1,729 km² nga e cila rreth 80% është tokë e llogaritur produktive. 505 km² jan të përfshira me pyje, 73 km² janë të mbuluara me liqene nga të cilat janë Liqeni i Cyrihut, Greifensee dhe Pfäffikersee.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Zürich iu bashkua Konfederatës Zvicerane në vitin 1351. Pjesa e poshtme e kantonit iu bashkuan teritorit të Kanton Zürich në vitin 1362. Kanton Zürich claimed humbi Toggenburg-un në vitin 1440 në Në luftën e vjetër të Cyrihut. Pjesa veriore gjer tek lumi Rhine iu baskua kantonit pasi që Cyrihu qytetin Winterthur nga Habsburgs në vitin 1468. Pjesë perendimore të kantonit u pavarsuan duke u bashkuar me Kanton Aargau në vitin 1803. Sipas përbërjes së re e cila u miratua në shkurt të vitit 2005 dhe u aplikua në janar të vitit 2006 kthehet përtbërja e kantonit sipas përbërjes së sajë në vitin 1869.

Antiquarische Gesellschaft in Zürich është një organizatë e cila mbron historinë e kantonit.

Njësitë teritoriale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rrethet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni i Zürich është i ndarë në 12 rrethe:

 1. Zürich përfshin qytetin Zürich
 2. Affoltern me kryeqytet, qytetin Affoltern am Albis
 3. Andelfingen me kryeqytet, qytetin Andelfingen
 4. Bülach me kryeqytet, qytetin Bülach
 5. Dielsdorf me kryeqytet, qytetin Dielsdorf
 6. Dietikon me kryeqytet, qytetin Dietikon
 7. Hinwil me kryeqytet, qytetin Hinwil
 8. Horgen me kryeqytet, qytetin Horgen
 9. Meilen me kryeqytet, qytetin Meilen
 10. Pfäffikon me kryeqytet, qytetin Pfäffikon
 11. Uster me kryeqytet, qytetin Uster
 12. Winterthur me kryeqytet, qytetin Winterthur

Bashkitë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rrethet e mësipërme më tej janë të ndara në 171 bashki (Politische Gemeinden).

Shih edhe: Bashkitë e Zvicrës

Qeverisja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Parlamenti ka 180 antarë zhedhur nga votuesit çdo katër vite.

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]