Rümlang

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Rümlang
Komunë
noform
Autostrada A1 mes Zyrihut-Affoltern dhe Rümlang, Affoltern në të djathtë.
Stema_figura
Stema
Vendndodhja
Rümlang is located in Zvicra
Rümlang
Rümlang

Koordinatat: 47°27′V 8°32′L / 47.450°V 8.533°L / 47.450; 8.533

Administrimi
Shteti Flamuri Zvicra
Distrikti Distrikti Dielsdorf
Kantoni Zyrih
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 12.39 km2
Lartësia 443 m (m.n.d.)
Popullsia 8,170 banorë (31 dhjetor 2018)
Dendësia 660 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore CET (UTC+1)
Verore CEST (UTC+2)
Kodi Postal 8153
Faqja Zyrtare www.ruemlang.ch

Rümlang është komunë në distriktin e Dielsdorfit në kantonin e Zyrihut, Zvicër. Aeroporti i Zyrihut ndodhet pikërisht në Rümlang.[1]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rümlang ka një sipërfaqe prej 12.5 km2. Prej kësaj zone, 51.6% përdoren për qëllime bujqësore, ndërsa 22.8% janë pyllëzuar. Nga pjesa tjetër e tokës, 23.9% janë të vendosur (ndërtesat ose rrugët) dhe pjesa e mbetur (1.7%) është joproduktive (lumenj, akullnaje ose male).[2]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rümlang ka një popullsi prej (sipas dhjetorit 2007) 7,968 banorë, 25.2% të popullsisë janë të huaj. Mbi 10 vite të fundit, popullsia u rrit prej 16.3%. Sipas vitit 2000, 83.5% të popullsisë flasin gjermanisht, Italishtja është e dyta me 4.7% dhe shqipja është e treta me 2.1%.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "OIS Rümlang."
  2. ^ Swiss Federal Statistical Office