Jump to content

Rümlang

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Rümlang
Komunë
Autostrada A1 mes Zyrihut-Affoltern dhe Rümlang, Affoltern në të djathtë.
Autostrada A1 mes Zyrihut-Affoltern dhe Rümlang, Affoltern në të djathtë.
Popullsia
 • Gjithsej8.170
{{{postal_code_type}}}
8153
Faqja zyrtarewww.ruemlang.ch

Rümlang është komunë në distriktin e Dielsdorfit në kantonin e Zyrihut, Zvicër. Aeroporti i Zyrihut ndodhet pikërisht në Rümlang.[1]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rümlang ka një sipërfaqe prej 12.5 km2. Prej kësaj zone, 51.6% përdoren për qëllime bujqësore, ndërsa 22.8% janë pyllëzuar. Nga pjesa tjetër e tokës, 23.9% janë të vendosur (ndërtesat ose rrugët) dhe pjesa e mbetur (1.7%) është joproduktive (lumenj, akullnaje ose male).[2]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rümlang ka një popullsi prej (sipas dhjetorit 2007) 7,968 banorë, 25.2% të popullsisë janë të huaj. Mbi 10 vite të fundit, popullsia u rrit prej 16.3%. Sipas vitit 2000, 83.5% të popullsisë flasin gjermanisht, Italishtja është e dyta me 4.7% dhe shqipja është e treta me 2.1%.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "OIS Rümlang."
  2. ^ Swiss Federal Statistical Office