Horn-Bad Majnberg

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Horn-Bad Majnberg
Qytet
noform
Stema_figura
Emblema
Vendndodhja
Horn-Bad Majnberg is located in Gjermania
Horn-Bad Majnberg
Horn-Bad Majnberg

Koordinatat: 51°53′0″V 8°58′0″L / 51.88333°V 8.96667°L / 51.88333; 8.96667

Administrimi
Shteti Flamuri Gjermania
Landi Flag of North Rhine-Westphalia.svg Nordrhein-Westfalen
Qarku
Kryetari i Bashkisë Stefan Rother
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 90,15 km2
Lartësia 207 m (m.n.d.)
Popullsia 17,206 banorë
Dendësia 191 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 32805
Prefiksi 05234
Targa LIP
Koordinatat 51° 53′ 0″ Veri

8° 58′ 0″ Lindje

Faqja Zyrtare www.horn-badmeinberg.de

Horn-Bad Majnberg është qytet në verilindje të Nordrhein-Westfalen, Gjermani. Ajo u formua në vitin 1970 duke bashkuar disa komuna të tjera që ishin rritur së bashku, duke përfshirë Bad Meinberg dhe Horn - emri origjinal i entitetit të ri ishte Bad Meinberg-Horn, para marrjes së emrit të tij aktual.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përmendja më e vjetër e njohur me shkrim e Horn tregon se qyteti u themelua më 1248. Konfliktet e armatosura rreth qytetit ishin veçanërisht gjatë Grindjes së Soestit (1444-1449) dhe gjatë Luftës Tridhjetëvjeçare (1618-1648). Në vitin 1761, qyteti rezistoi në Luftën Shtatëvjeçare rrethimin e trupave franceze të komanduar nga princat e Beauvaut.[1] Në vitin 1864, pjesë të mëdha të qytetit u shkatërruan nga zjarri, duke përfshirë sallën e vjetër të qytetit; në vend të saj u ndërtua një sallë e re neo-gotike. Një lidhje për qytetin e Hornit në lidhjen hekurudhore u bë në 1895. Stacioni u ndërtua jashtë qendrës së qytetit dhe ndodhet në rrugën Detmold-Altenbeken.

Kryetari i Bashkisë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Eberhard Block ishte kryetar i Horn-Bad Majnberg nga viti 1999 deri më 2015. Në zgjedhjet lokale 2015, Stefan Rother fitoi kundër Matias Engel me 56.3% të votave.

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Hans Brenner-Eglinger: Brief eines Baslers aus dem Siebenjährigen Kriege, in: Basler Stadtbuch|Basler Jahrbuch 1900, hrsg. v. Albert Burckhardt und Rudolf Wackernagel, Basel 1900, S. 249–254.