Hornachos

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Hornachos
Komunë
noform
Hornachos në Spanjë
Stema_figura
Stema e Hornachos
Vendndodhja
Hornachos is located in Spanjë
Hornachos
Hornachos

Koordinatat: 38°33′20″V 6°4′11″L / 38.55556°V 6.06972°L / 38.55556; 6.06972

Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Provinca Badajoz
Kryetari i Bashkisë Francisco Buenavista García
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 295,9 km2
Lartësia 538 m (m.n.d.)
Popullsia 3,673 banorë (2017)
Dendësia 12,41 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore CET (UTC+1)
Verore CEST (UTC+2)
Kodi Postal 06228
Koordinatat 38° 33′ 20″ Veri

6° 4′ 11″ Lindje

Faqja Zyrtare Bashkia e Hornachos

Hornachos është komunë në provincën Badajoz, Ekstremadura, Spanjë. Sipas regjistrimit më 2017 (INE), komuna ka pasur popullsi prej 3,673 banorëve.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qyteti u okupua gjatë periudhës romake dhe ishte kur e morri emrin e Fornacis për shkak xeherores së hekurit dhe ku rrjedhi emri "Hornachos". Dëshmitë arkeologjike (Hornachuelos Oppidum) tregojnë se vendi kishte rëndësi të veçantë në Emerita Augusta gjatë shekujve 2 dhe 1 pes. Gjatë periudhës së Visigotëve, tradita e vendos Hornachosin si refugjatë të Shën Hermenit, kur u arratis nga babai i tij, Mbreti Leovigild.