Hornachos

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Hornachos
Hornachos në Spanjë
Hornachos në Spanjë
Popullsia
 • Gjithsej3.673
{{{postal_code_type}}}
06228
Faqja zyrtareBashkia e Hornachos

Hornachos është komunë në provincën Badajoz, Ekstremadura, Spanjë. Sipas regjistrimit më 2017 (INE), komuna ka pasur popullsi prej 3,673 banorëve.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qyteti u okupua gjatë periudhës romake dhe ishte kur e morri emrin e Fornacis për shkak xeherores së hekurit dhe ku rrjedhi emri "Hornachos". Dëshmitë arkeologjike (Hornachuelos Oppidum) tregojnë se vendi kishte rëndësi të veçantë në Emerita Augusta gjatë shekujve 2 dhe 1 pes. Gjatë periudhës së Visigotëve, tradita e vendos Hornachosin si refugjatë të Shën Hermenit, kur u arratis nga babai i tij, Mbreti Leovigild.