Hunedoara

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Hunedoara
Qytet
noform
Hunedoara
Stema_figura
Stema e Hunedoaras
Vendndodhja
Hunedoara is located in Rumania
Hunedoara
Hunedoara

Koordinatat: 45°46′11″V 22°55′13″L / 45.76972°V 22.92028°L / 45.76972; 22.92028

Administrimi
Shteti Flamuri Rumania
Qarku Qarku Hunedoara
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 97 km2
Lartësia 278 m (m.n.d.)
Popullsia afërsisht 58.000[1] [2] banorë (2011)
Dendësia 613 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore EET (UTC+2)
Verore EEST (UTC+3)
Kodi Postal 331006–331167
Koordinatat 45° 46′ 11″ Veri

22° 55′ 13″ Lindje

Hunedoara (Gjermanisht: Eisenmarkt; Hungarisht: Vajdahunyad) është qytet në rajonin Transylvania, Rumania. Ndodhet në jugperëndim të Transylvanisë afër maleve Poiana Ruscă dhe administron pesë fshatra: Boș (Bós), Groș (Grós), Hășdat (Hosdát; Hochstätten), Peștișu Mare (Alpestes) and Răcăștia (Rákosd).

Etimologjia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shpjegimi më i mundshëm për emrin rumanian "Hunedoara" është transliterimi i emrit hungarezë "Hunyadvár" që do të thotë "Kalaja e Hunejdid" që shumë hungarezë e përdorin këtë prapashtesë. Historikisht, emri i qytetit ishin: Hungnod (1265), Huniad (1278), Hwnyadwar (1409), Vayda Hunyadi (1575). emri i mëvonshëm hungareze Vajdahunyad (voivode Hunyad) i referohet John Hunyadi. Etimologjia e familjes Hunyadi nënkupton një origjinë Vllahe (rumune).

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti 1850 regjistroi 1,937 banorë, duke përbërë 1,275 rumunë, 248 hungarezë, 237 gjermanë, 101 sllovakë dhe 86 romë. Banorët që kanë shprehur përkatësinë e tyre fetare janë 992 ortodoks, 370 katolikë oriental, 316 katolikë romakë, 181 reformues, 42 ungjillor dhe 36 jehudë. Viti 1900 regjistroi 4,419 banorë, e përbërë prej 1,987 rumunë, 1,896 hungarezë, 365 gjermanë, dhe 101 sllovakë.

Sipas regjistrimit të vitit 2011, popullsia e komunës Hunedoara është 60,525 banorë, duke pasur rënie krahasuar me regjistrimim e mëparshëm më 2002, kur ishin 71,257 banorë.[1]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "Recensământul Populației și al Locuințelor 2002 - populația unităților administrative pe etnii". Kulturális Innovációs Alapítvány (KIA.hu - Fundația Culturală pentru Inovație). Marrë më 2013-08-06. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Rezultatele finale ale Recensământului din 2011: "Tab8. Populația stabilă după etnie – județe, municipii, orașe, comune". Instituti Kombëtar i Statistikave nga Rumania. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)