Hvari

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
pozita gjografike e ishullit Hvar
qyteti Hvar

Hvari është ishull kroat në detin Adriatik

Pozita gjeografike[redakto | redakto tekstin burimor]

Ishulli Hvar i takon grupit të ishujve të mesëm dalmatitn. Gjindet në Zhupaninë Splito-dalmate, në grupin e ishujve që u takojnë kësaj zhupanije. Në veri të këtij ishulli është ishulli Brač, ndërsa në jug Šćedro, ishulli Vis, ishujt Paklin, Korqulla dhe gadishulli Peleshac. Ka një gjatësi prej 72 km, ndërsa gjerësinë më të mdhe e arrinë 10.5 km. Gjatësia e vijës bregdetare arrinë 254.2 km. Ka një sipërfaqe prej 299.7 km2, I cili radhitët në vendin e katërtë për nga madhësia nga ishujt kroat. maja më e lartë është maja Nikollë me një larytësi prej 628 m.

Emri[redakto | redakto tekstin burimor]

Emri i sotshëm i shullit është me prejardhje greke ( nga fljala Pharos-prift). Nga kjo fjalë romakët e kan quajtur me emrin Pharia, mandej kroatët e ardhur Hvar, ndërsa popullsia locale e quan me emrin Hvor.

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Nga ky ishull ka ardhur edh enj nga komandatete e Teutes.

relievi[redakto | redakto tekstin burimor]

klima[redakto | redakto tekstin burimor]

ujrat[redakto | redakto tekstin burimor]

ekonomia[redakto | redakto tekstin burimor]

Popullsia[redakto | redakto tekstin burimor]

komunikacioni[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

 Commons: Island of Hvar – Album me fotografi dhe/apo video dhe material multimediale