Hyun Bin

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Hyun Bin
Stampa:Infobox Korean name

Hyun Bin (emri i plot Kim Tae-Pyung) eshte nje Aktore Koreano Jugor.

Hyun Bin së pari fitoi njohje të gjerë për rolet e tij në dramën televizive në komedinë romantike 2005 Emri im është Kim Sam-së. Që atëherë ai është shfaqur në role kryesore në shfaqje të tjera të suksesshme televizive, përfshirë; drama romantike e fantazisë Kopshti Sekret (2010–2011), drama fantastike Kujtime të Alhambra (2018–2019) dhe komedi romantike Crash Landing on You (2019–2020). Popullariteti i Hyun Binit u zgjerua më tej duke luajtur në një seri hitesh në arkë; thriller Action Assignment Assignment (2017), thrillers of the Crime The Swindlers (2017) and The Negotiation (2018) si dhe filmi horror Rampant (2018).

Hyun Bin tërhoqi lëvdata nga kritikët për performancën e tij në melodramën e Kim Tae-yong në vjeshtën e vonë, i shfaqur në 61-të në Festivalin Ndërkombëtar të Filmit në Berlin. Gjatë gjithë karrierës së tij ai është nominuar për shumë çmime, përfshirë pesë çmime Baeksang Arts Awards dhe çmime të ndryshme për drama, duke marrë ndër të tjera edhe Actmimin e Aktorit më të Përhapur (Filmi) në 42-tëin e Arteve Baeksang Arts për Dashurinë e Parë të një Milioneri.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

2004–2009: Fillimet dhe roli i thyer[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Hyun debutoi si aktor në serialin televiziv 2003 Bodyguard. Ai më pas luajti në sitcom Nonstop 4 dhe dramën e çuditshme romantike Irlandë, dhe bëri debutimin e filmit të tij në të njëjtin vit në filmin sportiv të të rinjve Spin Kick. Hyun qëlloi në stardom me serinë romantike të komedisë romantike të vitit 2005 My Lovely Sam Soon me Kim Sun-a. Sam-së shpejti ishte një hit masiv me vlerësime mesatare prej mbi 37% dhe 50.5% për finalen, për të cilën Hyun fitoi Topmimin Top Excellence në MBC Drama Awards.

Pas suksesit të Sam-së shpejti, Hyun luajti në filmin e tij të parë si një aktor kryesor në një dashuri të parë të një Milioneri (shkruar nga romancieri në internet Guiyeoni). Filmi ishte një hit në mesin e audiencës adoleshente.

Sidoqoftë, projekti tjetër televiziv i Hyunit, Mbretëresha e dëborës ishte i pasuksesshëm. Ai filloi të zgjedhë më shumë projekte eklektike, siç janë botët e botëve të vitit 2008, të cilat u pritën mirë për shkrimet e Noh Hee-kyung. Ai më pas luajti në filmin romantik Unë jam i lumtur, i cili ishte filmi përmbyllës në Festivalin Ndërkombëtar të Filmit në Busan 2008. Në vitin 2009, Hyun tërhoqi një brohoritje kritike në portretizimin e tij një sociopat në sagën e gangstikës Miku, Legjenda jonë, raportohet se po shikonte filmin origjinal të Kwak Kyung-taek 20-30 herë.

2010–2013: Popullariteti jashtë shtetit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Hyun përjetoi një ringjallje të famës në 2010 me Secret Garden, një dramë fantazike romantike e shkruar nga Kim Eun-sook. Drama solli vlerësime me 30% dhe fitoi shumë interes në lidhje me modën e saj, kapitullimet dhe muzikën. Hyun u njoh në Awardsmimet e Dramës SBS të vitit 2010 dhe 47-tëtë Baeksang Awards Awards për performancën e tij yjore. Ai gjithashtu kontribuoi në tingullin e zërit të dramës me "Ai njeri", e cila arriti kulmin në numrin një në tetë portalet muzikore Koreane.

Në vitin 2011, Hyun luajti në dy filma; Come Rain, Come Shine (një indiferentizëm minimalist i prishjes i drejtuar nga Lee Yoon-ki); dhe Vjeshta e Vonë (drejtuar nga Kim Tae-yong). Shot në Seattle, Vjeshta e Vonë ishte një xhirim në gjuhën angleze i klasikes Lee Man-hee në vitin 1966, në të cilën Hyun luajti një burrë në arrati që bie në dashuri me një grua që është në pushim special nga burgu (aktorja kineze Tang Wei) . Ai u bë filmi më i lartë koreoz bruto që u lëshua në Kinë deri më sot, duke marrë më shumë se 9.5 milion dollarë amerikanë gjatë dy javësh, gjë që ishte e paparë për një melodramë. Ai mori një përmbledhje të mirë nga The Hollywood Reporter i cili thoshte, "Hyshtë Hyun ai që bën përshtypje më shumë për të mos nënvizuar anën e guximshme, narcisiste të personalitetit të tij."

Hyun eci në tapetin e kuq në Festivalin e 61-të Ndërkombëtar të Filmit në Berlin, ku u shfaqën të dy filmat. Ai e përshkroi nderin si "arritja e tij më e lumtur".

Pas shkrirjes së agjencisë së tyre të mëparshme AM Entertainment me SM Entertainment, përgjigjet e Hyun njoftuan në nëntor 2012 që aktori dhe Shin Min-ah kishin vendosur të shkonin të pavarur dhe të krijonin agjencinë e tyre të menaxhimit O & Entertainment. Hyun atëherë kaloi pjesën më të madhe të vitit 2013 duke xhiruar reklama si një mbështetës produkti në kërkesë dhe duke mbajtur takime për tifozët në të gjithë Azinë.

2014–2016: Rikthimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Hyun Bin duke marrë wardmimin për Zgjedhjen e Prodhuesve në Festivalin Ndërkombëtar Fantastik të Bucheon 2014

Për rikthimin e tij të aktrimit pas shërbimit ushtarak, Hyun zgjodhi filmin e tij të parë për herë të parë, The Founter Encounter, në të cilin ai luajti rolin kryesor të mbretit Jeongjo i cili u përball me grindje të ashpra partiake dhe përpjekje për vrasje gjatë mbretërimit të tij. Ajo u la e lirë në prill 2014 dhe tërhoqi më shumë se 3 milion pranime. Sidoqoftë, Hyun u kritikua për tonacionin e tij të sheshtë dhe mungesën e emocioneve në film; të cilat morën vlerësime kryesisht negative.

Hyun më pas luajti në Hyde, Jekyll, Me, një seri romantike për vitin 2015, në të cilën ai luan një burrë me çrregullim të personalitetit të ndarë (frymëzuar nga karakteri letrar), të dy personazhet e të cilit bien për të njëjtën grua.

Në Janar 2016, Hyun ngriti agjencinë e tij, VAST Entertainment, e cila u bë një degë plotësisht në pronësi të Kakao M tre vjet më vonë.

2017 – e tashmja:Ringritja e Karrieres[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Hyun pastaj u kthye në ekranin e argjendit me filmin thriller aksion me titull konfidencial Assignment (2017), ku ai luan rolin e një detektivi të Koresë së Veriut që është dërguar fshehurazi në Korenë e Jugut për të kapur një unazë krimi, e cila është e përbërë nga tradhtarë të Koresë së Veriut. Filmi ishte një sukses, dhe Hyun mori vlerësime pozitive për skenat e tij të veprimit dhe performancën komike. Ai më pas luajti në filmin e veprimit të krimit The Mashtruesit, së bashku me Yoo Ji-tae, në lidhje me një prokuror që planifikon të kapë një njeri që ka mashtruar një shumë të madhe parash. Mashtruesit ishin një tjetër hit në zyrë për Hyun.

Në 2018, Hyun luajti në thriller të krimit The Negotiation, duke luajtur një rol zuzar për herë të parë, së bashku me Son Ye-jin; dhe bllokuesi i zombies Rampant (i cili ishte bashkë-prodhuar nga VAST Entertainment). Në të njëjtin vit, ai u kthye në ekranin e vogël me një dramë fantazike të pezulluar Kujtime të Alhambra përkrah Park Shin-hye. Seriali është drama e pesëmbëdhjetë e vlerësimit më të lartë koreane në historinë e televizionit kabllor, dhe Hyun u vlerësua për përshkrimin e tij në dukje indiferent, por me humor të karakterit të tij.

Në vitin 2019, Hyun u ribashkua me bashkë-yllin e Negociatave, Son Ye-jin, në dramën hit romantike Crash Landing on You si një kapiten i ushtrisë së Koresë së Veriut. Drama ishte një sukses i madh dhe është drama e dytë më e vlerësuar nga Koreja në historinë e televizionit kabllor, dhe Hyun u vlerësua për gamën e tij të gjithanshme të emocioneve dhe aftësive të aktrimit.

Në vitin 2020, Hyun është vendosur të luaj në filmin thriller Bargaining.

Aktivitete sociale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pasi u bashkua me marinsat për shërbimin e tij të detyrueshëm ushtarak dhe mbaroi gjashtë muaj në shërbimin e tij, Hyun mori pjesë në "Konkurrencën e Maratonës Detare të Regjistrimit të Seulit". Ai zhvilloi një kurs të gjatë 6.25 km me 400 marina shembullorë. Kjo ngjarje u mbajt në kujtesë të ngjarjes historike të rëndësishme kur marinsat fituan përsëri kryeqytetin Seul që ishte marrë gjatë Luftës 6.25 Koreane.

Më 29 Tetor 2013, Hyun mori çmimin e Presidentit në 50-të Ditën e Kursimeve të mbajtur nga Komiteti i Shërbimeve Financiare, për kursimin e 35 miliardë fitove (afërsisht 3,3 milion dollarë) brenda 17 viteve.

Në shkurt 2016, Hyun u përfshi në një fushatë ndërgjegjësimi kundër egërsisë së kafshëve. Si pjesë e projektit, agjensia e Hyunit VAST Entertainment lëshoi fotografi ku ai shfaqet me një qen kërkimi dhe shpëtimi në pension të quajtur "Vizion".

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Hyun ka lindur dhe rritur në Seul dhe ka një vëlla më të madh. Ai u diplomua në Shkollën e Mesme Youngdong dhe më pas studioi në Universitetin Chung-Ang, ku, në vitin 2004, u diplomua në Studime Teatrore. Në vitin 2009, ai u regjistrua në të njëjtin universitet për të marrë një diplomë master.

Regjistrimi ushtarak[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 7 Mars 2011, Hyun u bë vullnetar për të shërbyer 21 muaj shërbimin e tij të detyrueshëm ushtarak në Trupat Detare, i konsideruar dega më e vështirë e shërbimit. Ai u shkarkua në 6 dhjetor 2012 dhe mori një citim për të qenë një ushtar shembullor.

Filmography[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Year Title Role Ref.
2004 Spin Kick Lee Min-gyu
2005 Daddy Long Legs Hyung-joon
2006 A Millionaire's First Love Kang Jae-kyung
2009 I Am Happy Jo Man-soo
2011 Late Autumn Hoon
Come Rain, Come Shine He
2014 The Fatal Encounter King Jeongjo
2017 Confidential Assignment Im Cheol-ryung
The Swindlers Hwang Ji-sung
2018 The Negotiation Min Tae-goo
Rampant Lee Chung
2020 Bargaining


Serialet Televizive[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Year Title Role Network Ref.
2003 Bodyguard stalker KBS2
2004 Nonstop 4 Hyun Bin MBC
Ireland Kang Gook
2005 My Lovely Sam Soon Hyun Jin-heon
Nonstop 5 Hyun Bin (cameo)
2006–2007 The Snow Queen Han Tae-woong/Han Deuk-gu KBS2
2008 Worlds Within Jung Ji-oh
2009 Friend, Our Legend Han Dong-soo MBC
2010–2011 Secret Garden Kim Joo-won SBS
2015 Hyde Jekyll, Me Gu Seo-jin/Robin
2018–2019 Memories of the Alhambra Yoo Jin-woo tvN
2019–2020 Crash Landing on You Ri Jeong-hyuk


Emisjone Televizive[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Year Title Role Network Ref.
2010 Tears of Africa Narrator MBC
2012 Tears of the Earth - from the North Pole to the South Pole

Paraqitjet në video muzikore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Year Song Title Artist Ref.
2003 "내탓이죠" Herb
2005 "Memory" Kim Bum-soo
2005 "One" TVXQ
2006 "Hey U" Lemon Tree
2018 "Reply" Kim Dong-ryool

Discography[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Year Title Notes Ref.
2010 "Dream in My Heart"
2011 "Can't Have You" Friend, Our Legend OST
"That Man" Secret Garden OST

Ambassadorship[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Cmime dhe nominime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Year Award Category Nominated work Result Ref.
2004 MBC Entertainment Awards Special Award, TV Actor category Nonstop 4 Won
2004 MBC Drama Awards Best New Actor Ireland Won
2005 41st Baeksang Arts Awards Best New Actor (TV) Ireland Nominated
2005 MBC Drama Awards Top Excellence Award, Actor My Name Is Kim Sam-soon Won
2005 MBC Drama Awards Popularity Award My Name Is Kim Sam-soon Won
2005 MBC Drama Awards Best Couple Award with Kim Sun-a My Name Is Kim Sam-soon Won
2006 42nd Baeksang Arts Awards Most Popular Actor (Film) A Millionaire's First Love Won
2006 KBS Drama Awards Excellence Award, Actor The Snow Queen Nominated
2006 KBS Drama Awards Popularity Award The Snow Queen Won
2006 KBS Drama Awards Netizen Award The Snow Queen Won
2006 KBS Drama Awards Best Couple Award with Sung Yu-ri The Snow Queen Won
2007 43rd Baeksang Arts Awards Best Actor (TV) The Snow Queen Nominated
2008 KBS Drama Awards Excellence Award, Actor in a Miniseries Worlds Within Nominated
2009 MBC Drama Awards Excellence Award, Actor Friend, Our Legend Nominated
2010 SBS Drama Awards Top Excellence Award, Actor in a Drama Special Secret Garden Won
2010 SBS Drama Awards Top 10 Stars Secret Garden Won
2010 SBS Drama Awards Netizen Popularity Award Secret Garden Won
2010 SBS Drama Awards Best Couple Award with Ha Ji-won Secret Garden Won
2011 47th Baeksang Arts Awards Grand Prize (Daesang) for TV Secret Garden Won
2011 47th Baeksang Arts Awards Best Actor (TV) Secret Garden Nominated
2014 18th Puchon International Fantastic Film Festival Producer's Choice Award N/A Won
2015 SBS Drama Awards Top Excellence Award, Actor in a Drama Special Hyde, Jekyll, Me Nominated
2015 SBS Drama Awards Best Couple Award with Han Ji-min Hyde, Jekyll, Me Nominated
2017 6th Korea Film Actors Association Awards Top Star Award Confidential Assignment, The Swindlers Won
2019 55th Baeksang Arts Awards Best Actor (TV) Memories of the Alhambra Nominated


Linqe te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]