Ilaz Kurteshi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Ilaz Kurteshi (1927-2016), aktivist dhe luftëtar i Luftës së Dytë Botërore, shqiptar nga Kosova.

Kurteshi, më 7 maj 1969 u emërua në postin e Kryetarit të Kuvendit të Krahinës Socialiste Autonome të Kosovës, pas shkarkimit të Fadil Hoxhës. Në këtë post, si më i larti i deri më atëhershëm në Kosovë, qëndroi për katër vite, deri në mars të vitit 1974, kur u krijua Kryesia e Krahinës Socialiste Autonome të Kosovës, e në krye të së cilës u emërua Xhavid Nimani.[1]

Pas një sëmundjeje të rëndë dhe të gjatë, ndërroi jetë në datë 13 shkurt të vitit 2016.[2]

Burimi i të dhënave[redakto | përpunoni burim]

  1. ^ b:Vitviteja/Presidenca e Rep. Kosovës
  2. ^ "Ndërron jetë Ilaz Kurteshi, një nga hartuesit e Kushtetutës së vitit 1974". Telegrafi. 13 shkurt 2016.Stub biografi.png Ky artikull në lidhje me Biografia është i cunguar. Mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar.