Ilirët (Muzikë)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Grupi Ilirët është një grup artistësh shumë i njohur. Grupi ILIRET eshte formu ne vitin 1981 dhe po at vite e kan bere inxhizimin e pare ne RTP. Kenga e pare eshte titulluar "MERITA" dhe ne at vite ka qen hiti ma i madh edhe sot kjo keng mbahet ne mend. Iliret kan qen grupi me aktive ne vitet 80ta dhe 90ta kan editur mjaft kenge, por veçohet si grup i cili ka qen shum prezent ne paraqitje LIVE dhe jan te njohur me stilin e tyre rock folk dhe sot e asaj dite ata e kultivojn kete stil. Në vitin 1990, Ilirët publikojnë albumin "Zgjohu Kosovë".Në vitin 1994, Iliret & Ganja publikojnë albumin "Iliret & Ganja 1".Në vitin 1996, Ganja & Ilirët publikojnë albumin "Tri Pika".Më datë 25 Prill 2012, Iliret publikojnë videoklipin "Trupi Pa Shpirt". Muzika e këngës u punua nga Besim Bunjaku, teksti u shkrua nga Besim Bunjaku, ndërsa për orkestrimin u kujdes Besim Bunjaku.Më datë 21 Nëntor 2012, Iliret publikojnë videoklipin "Rini Thuaja Kënges". Me këtë këngë, Iliret marrin pjesë në Netët E Klipit Shqiptar 13 në vitin 2014.Në vitin 2012, Ilirët publikojnë albumin "Moj Kosove". Shemi sjell ne grup freski dhe fton ne grup Besim Bunjakun (Bass Kitarist), Shemsi Gashi (Baterist) Dhe Drilon Galica (Solo Kitar) dhe me kete garniture ILIRET editojne albumin me 13 keng dhe fillone nje epoke e re per grupin.Më datë 5 Prill 2013, Iliret publikojnë videoklipin "Qaj Mirvete".Më datë 26 Nëntor 2013, Iliret publikojnë videoklipin "Shum Po M'pëlqen", në bashkëpunim me Mc Gima & Readi.Më datë 3 Prill 2014, Iliret publikojnë videoklipin "Jeta Në Gurbet", në bashkëpunim me Beni Baksi.Më datë 9 Prill 2014, Kengetare Te Ndryshem publikojnë videoklipin "N'kufi Te Vjeter". Muzika e këngës u punua nga Korab Shaqiri, teksti u shkrua nga Naime Beqiraj, ndërsa për orkestrimin u kujdes Korab Shaqiri. Videoklipi u prodhua nga EMF Creative.Më datë 15 Tetor 2014, Gold AG publikojnë videoklipin "Fjalët E Qiririt", në bashkëpunim me Ganimete Abazi & Ilirët. Videoklipi u prodhua nga MProduction.Më datë 2 Shkurt 2015, Gino & Shemi Iliret publikojnë videoklipin "Nje Zot Nje Shqiperi".Më datë 8 Nëntor 2015, Shemi Ilirët publikojnë videoklipin "Turgaj Gashi". Muzika e këngës u punua nga Besim Bunjaku, teksti u shkrua nga Besim Bunjaku, ndërsa për orkestrimin u kujdes Ardian Kastrati.Më datë 20 Nëntor 2015, Shkodran Tolaj publikojnë videoklipin "Xhamadani I Ri", në bashkëpunim me Shemi (Iliret).Në vitin 2015, Ilirët publikojnë albumin "Ilirët Me Miq".Më datë 30 Qershor 2017, Edita Gashi & Shemi Iliret publikojnë videoklipin "Pervjetori".Më datë 5 Korrik 2017, Gold AG publikojnë videoklipin "E Mira E Ulqinit", në bashkëpunim me Shemi Iliret.Më datë 3 Nëntor 2017, Meti & Shemi publikojnë videoklipin "Ushtria E Kosoves". Muzika e këngës u punua nga Don Arbas, ndërsa për orkestrimin u kujdes Don Arbas.

[1]

  1. ^ "Biografia". Teksteshqip. |first1= i mungon |last1= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)