Ilnica

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Flag of Albania.svg Ilnica
Noimage.png
Emri: Ilnica
Qarku: Qarku i Dibrës
Rethi: Rrethi i Dibrës
Komuna: Komuna Melan
Kryeplak: -
Popullsia: -
Kodi telefonik: 0682660376
   kryeplak= Ramadan Alia
Lartësia mbidetare: 1307 m
Gjerësia gjeografike: -
Gjatësia gjeografike: -
Web-faqe: s'ka

Ilnica është një fshat në Shqipëri...

Fshati Ilnice shtrihet nga perroi fshatit Melan,shkrepi Melan,Lugavina'Maja Velivarit. Ne anen tjeter nga Kishat e vjetra,Xheragume,Pulanik,Kepi Shehut,Pika Vroitimit, Zharanice Maqedoni. Mbizoterojne pyjet e ahut. Bjeshka Subalpine me nje natyre te ngjashme me ate te Korabit.[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Banoret e fshatit Ilnice jane kryesisht te ardhur nga zonat e Presheves. Ato jane larguar nga ato vise qe ne vitet 1800-1850. Largimi i detyruar dhe dhunimi Serb i shpernguli nga atje dhe disa u vendosen ne Reke e disa te tjere erdhen ne Ilnice. Fisi me i vjeter ne fshat mendohet te jete "Dauti" Alia. Me vone erdhen Istrefet, Meda. E ne vitet 1900 erdhen Shehu,"Hirçja" Tahiri,Lahi,Nurçja dhe Feta.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

== Historia ==te gjith

Shih dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]