Imre Kertész

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Stampa:Infobox shkrimtar

Imre Kertész (Budapest, 9 nëntor 1929- 31 mars 2016), shkrimtar hungarez.

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Imre Kertész u lind në Budapest në vitin 1929. Gjatë Luftës së dytë botërore jshte depërtar në kampin famëkeq në Auschwitz, dhe pastaj në Buchenwald. Pas përfundimit të Luftës së dytë botërore, këthehet në Budapest dhe punon si gazetar për gazetën, Világosság nga viti 1948. Në vitin 1951 e largojnë nga puna, ku tani fillon të merret më shumë me shkrime dhe përkthime, ndër të tjera përkthen vepra të shkrimtarëve të famshëm si Nietzsche, Hofmannsthal, Schnitzler, Freud, Roth, Wittgenstein dhe të Canettit.

Vepra më e njohur e tij është Njeriu pa ardhmëri, në të cilën përshkruan përvojen e djaloshit pesëmbdhjetëvjeçar, në llogoret famkeqe në Auschwitz, Buchenwald dhe Zeitz, fillon ta shkruaj më 1960, por e boton tek në vitin 1975. Është përfolë shumë se kjo është një kvazi-autobiografi, por autori e përjashton çdo lidhje biografike. Sipas motiveve të këtij romani është xhiruar edhe filmi më 2005, në rexhi të Lajos Koltait.

Imre Kertész, është fitues i shumë çmimeve dhe mirënjohjeve, ndër të tjera edhe i Çmimit Nobel për Letërsi për vitin 2002.

Veprat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Njeriu pa ardhmëri (Sorstalanság), 1975
 • Fijasko (A kudarc), 1988
 • Kaddis a meg nem születetett gyermekért”, 1990
 • A nyomkereső, 1977
 • Flamuri anglez (Az angol labogó), 1991
 • Gályanapló”, 1992
 • Valaki más: a változás krónikája”, 1997
 • Holokausti si kulturë (A holocaust mint kultúra), 1993
 • A gondolatnyi csend, amíg kivégzőoztag újratölt”, 1998
 • A száműzött nyelv”, 2001
 • Likvidacija (Felszámolás), 2003.

Çmime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Çmimi letrar i Brandenburgut 1995
 • Çmimi letrar I Leipziškut 1997
 • Çmimi I Herderovës 2000
 • Ehrenpreis Robert-Bosch-Stiftunga 2001
 • Hans Sahl-Preis 2002
 • Çmimi Nobel për Letërsi 2002

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Imre Kertész – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale