In the Path of God: Islam and Political Power

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
In the Path of God: Islam and Political Power
AutoriDaniel Pipes
Titulli origjinalIn the Path of God: Islam and Political Power
ShtetiShtetet e Bashkuara
GjuhaAnglisht
BotuesiTransaction Publishers
Botimi1983; 11 shtator 2002
Faqe373 faqe
ISBN0-7658-0981-8

In the Path of God: Islam and Political Power (Në Rrugën e Zotit: Islami dhe Fuqia Politike) është një libër shkruar nga historiani dhe gazetari amerikan Daniel Pipes rreth "fundamentalizmit islamik", apo Islamit militant. Libri u botua së pari në vitin 1983.

Libri ekzaminon rolin e Islamit në politikë dhe jep tre perspektiva të evoluconit të tij kundrejt tre lëvizjeve shoqërore konkurruese, shekullarizimi, socializmi/komunizmi, dhe moderniteti.[1]

Pipes përpiqet të paraqesi një përmbledhje të marrëdhënies midis Islamit dhe fuqisë politike rreth historisë së ideologjisë Islamike në një mënyrë të tillë që të mund të shjegojë krizën moderne dhe konfliktin mes Islamit militant dhe Perëndimit.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ In the Path of God: Islam and Political Power by Daniel Pipes Reviewed by Misagh Parsa Contemporary Sociology, Vol. 14, No. 4 (Jul., 1985), pp. 504-506 doi:10.2307/2069217
  2. ^ In the Path of God: Islam and Political Power Daniel Pipes , 2002 Edition "My goal was to present an overview of the connection between Islam and political power through fourteen centuries and to do so in a way that would help explain the origins of that crisis."

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]