Jump to content

Infected Mushroom

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Infected Mushroom
Background information
OrigjinaKiryat Yam, Haifa, Izrael
ZhanretPsychedelic trance
electronica
industrial
Vitet aktik1996 - prezent
LabeliHom-Mega, Perfecto Records
Antar/ëtAmit Duvdevani
Erez Eisen
Tom Cunningham
Erez Netz
Rogério Jardim
Websitewww.infected-mushroom.com

Infected Mushroom është bend elektronik nga Izraeli, i formuar nga anëtarët Erez Eisen dhe Amit Duvdevani në vitin 1996. Bendi ka krijar famë botërore nëpërmes evolucionit konsistent zënor të albumeve të tyre. Ata prodhojnë dhe performojnë zhanret psytrance, electronica, dhe dream trance, ndër të tjera, dhe janë një ndër grupet më të shitura në historinë muzikore të Izraelit, si ne shitjet vendore po ashtu edhe në ato ndërkomëtare.

Ata përdorin burime të ndryshme muzikore, duke përfshirë kitarat akustike dhe bas të ndërlikuar sintetik. Kompozimet e tyre shpesh përmbajnë ndryshime ritmike dhe të tempos. Koncertet e Infected Mushroom karakterizohen nga përdorimi i vokalit dhe instrumenteve analoge në performanca që janë të vendosura në sfonde multimediale.

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]