Infeksioni i perikardit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Infeksioni i perikardit është gjë e pazakontë. Infeksioni nga Coxsackie ose adenoviruset prek perikardin por pa pasoja. Perikarditi bakterial është diçka serioze dhe vjen nga përhapja e infeksionit prej: (1) mushkërive, gjatë pneumonisë; (2) përhapja prej abscesit të unazës valvulare; (3) përhapja nga tuberkulozi i nyjeve limfatike mediastinale. Kurimi i perikarditit mund të kërkojë drenim kirurgjik. Perikarditi bakterial mund të shpjerë në tamponadë. Gjithashtu, fibroza që pason perikarditin mund të shkaktojë pengim të lëvizjeve të zemrës (perikardit konstriktiv).

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]