Instituti Temple

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Koordinatat: 31°46′31.73″V 35°13′59.16″L / 31.7754806°V 35.2331000°L / 31.7754806; 35.2331000

Modeli i Tempullit Menorah në krah të Institutit të Tempullit

Instituti Temple (מכון המקדש - Machon HaMikdash) është një muze, institut kërkimor dhe [qendra edukimi []] në Jerusalem. Ajo është themeluar në vitin 1987 nga Rabbi Yisrael Ariel. Instituti është i dedikuar për dy Temples në Jerusalem (i quajtur First dhe dytë Temple s). Rabbi Ariel planet për të rindërtuar Tempullin e dytë të bëra nga njeriu pllajë hebrenjtë e quajnë Temple Mount.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: The Temple Institute – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale