Jump to content

Interneti i Gjërave

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Interneti i gjërave ( IoT ) është një sistem pajisjesh kompjuterike të ndërlidhura, makinerive mekanike dhe dixhitale të pajisura me identifikues unik (UID) dhe aftësi për të transferuar të dhëna përmes një rrjeti pa kërkuar ndërveprim njeri-njeri ose njeri-kompjuter. [1] [2] [3] [4]

  1. ^ Rouse, Margaret (2019). "internet of things (IoT)". IOT Agenda. Marrë më 14 gusht 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Brown, Eric (20 shtator 2016). "21 Open Source Projects for IoT". Linux.com. Marrë më 23 tetor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Internet of Things Global Standards Initiative". ITU. Marrë më 26 qershor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Hendricks, Drew. "The Trouble with the Internet of Things". London Datastore. Greater London Authority. Marrë më 10 gusht 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)