Ipçe Ahmedovski

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Ipçe Ahmedovski ( 6 janar 1966 - 30 korrik 1994) ishte një këngëtar popullor popullor serb dhe maqedonas.

Një vëlla më i vogël i këngëtarit popullor të viteve 1980 , Jashar Ahmedovski, Ipçe këndonte shpesh në kafanën e babait të tij përpara se të transferohej përfundimisht në Beograd për të nisur karrierën e tij profesionale të këngës. Ai regjistroi albumin e tij të parë Bila si devojčica godina mojih në vitin 1986 me orkestrën e kompozitorëve Rade Vuçkoviç dhe Tomica Miljiq. Më vonë, ai regjistroi disa albume me një kompozitor tjetër serb Novica Urošević dhe në fillim të viteve nëntëdhjetë arriti popullaritet në Serbi.

Ahmedovski vdiq në një aksident automobilistik në vitin 1994 në Ibarska Magistrala pranë Šopići, duke ërplasur Mercedesin e tij me shpejtësi me një kamion. [1] [2] Ky aksident u bë shkak që Jashar Ahmedovski të këndonte këngë Isplaqi se, biqe ti lakshe.


Diskografi e zgjedhur[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Bila si devojčica godina mojih (1986)
  • Činio sam čuda (1990)
  • Luda devojka (1991)
  • Ciganske duše (1993)
  1. ^ "Rasplakali su Jugoslaviju: Tragično nastradale zvijezde". Nezavisne novine. 22 tetor 2015. Marrë më 22 nëntor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Andrić, Aleksandar. "Jašar Ahmedovski". Puls. Arkivuar nga origjinali më 22 nëntor 2015. Marrë më 22 nëntor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)