Jump to content

Irmena Çiçikova

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Irmena Chichikova (lindur më 22 maj 1984) është aktore bullgare në teatër, televizion dhe film.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Chichikova bëri debutimin e saj në skenën profesionale në Artin e Sweeping Things Under the Rug (2008), një shfaqje bazuar në skenat e Ingmar Bergman nga Një Martesë, si Marianne, për të cilën ajo mori një nominim në IKAR (2009) dhe çmimin për rolin më të mirë udhëheqës femëror në çmimet ASKEER Theater (2009). Ajo mori sukses kritik dhe tregtar në skenë. Pas kësaj ajo performoi në Nirvana (2009), dhe në vitet në vijim shëtiti Kanadanë dhe Francën me shfaqjen Ndërtimi i Imagjinatës së çliruar (2010) bazuar në veprat e Eugène Ionesco . Ajo më pas interpretoi në Gjuetinë e Duck (2012) nga Alexander Vampilov në Teatrin Kombëtar Bullgar "Ivan Vazov". Në vitin 2012 ajo u shfaq në filmin I Am You (2012) për të cilin ajo mori një vlerësim kritik dhe fitoi çmimin kryesor të femrës në Festivalin Kombëtar të Filmit Golden Rose (2012). Në vitin 2014 ajo u shfaq në Viktoria (2014) si Boryana, nëna e një fëmije të quajtur Viktoria që lindi pa kërthiz, dhe u bë premierë në Konkurrencën Botërore të Festivalit të Filmit Sundance në janar. [1] Një vit më pas ajo u shfaq në Sound Hunters (2015).

Edukimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Irmena Chichikova lindi në Plovdiv, Bullgari . Ajo u rrit në Plovdiv, ku ndoqi shkollën e mesme të gjuhës frënge "Antoine de Saint Exupéry", e diplomuar në vitin 2003 para se të transferohej në Sofje, Bullgari për të përfunduar arsimin e saj në Akademinë Kombëtare të Krastyo Sarafovit për Teatrin dhe Artet e Filmit nën tutelën e Profesorëve Margarita Mladenova dhe Ivan Dobçev. Ajo studioi gjithashtu Greqishten Moderne. Shfaqjet e saj të diplomës përfshinin Tri Motrat nga Anton Çehovi, me regji nga Margarita Mladenova, dhe Dakota / Words in Zinxhirët nga Jordi Galceran dhe regji nga Stilian Petrov. Pas diplomimit në vitin 2008, ajo u bë një aktore e pavarur me kohë të plotë. [2]

Filmat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2010 Chichikova u shfaq në filmin e saj të parë me metrazh të gjatë, Lumi Glass (2010). Roli i saj kryesor i parë erdhi në vitin 2012 në të cilën ajo portretizoi, së bashku me Janet Spassova, dy gra me emrin Yura dhe Adriana, në filmin " I Am You" i Petar Popzlatev. Në fund të të njëjtit vit ajo filloi të xhironte Viktoria (2014) dhe Sound Hunters (2015), ish-e zgjedhur për Konkurrencën Zyrtare Botërore në Festivalin e Filmit Sundance në 2014 për Kryeministrin e saj botëror. Filmi Viktoria është vendosur në Bullgari gjatë rënies së komunizmit, përzierjen e satirës, surrealizmit dhe dramës. [3] Chichikova luan një bibliotekare të quajtur Boryana e cila bëhet pa dashje nëna e një vajze, Viktoria, e cila i mungon kordoni i kërthizës dhe kështu i nënshtrohet vëmendjes së menjëhershme të shtetit, duke e penguar familjen e saj të largohet nga vendi. Historia rezonon me kalimin shoqëror dhe kulturor nga komunizmi në demokraci dhe një udhëtim emocional nga urrejtja në dashuri. [4]

Teatri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Që nga diplomimi në 2008 u shfaq në prodhime të shumta skenike . Disa prej tyre janë : Arti i gjërave që fshijnë nën qilim (2008), Nirvana (2009), Ndërtimi i Imagjinatës së erliruar (2010), Vizita e Atit (2011) dhe Gjuetia e Duck (2012).

Performanca e Artit dhe Projektet Anësore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2011 ajo priti festimin e 90-të të Unionit të Artistëve Bullgarë dhe IKAR Awards Theater. Ekspozita e saj e parë me fotografi ishte POSTIDENTITETI nga Liliana Karadjova, e filluar në vitin 2010. Që nga viti 2007 ajo ka qenë gjithashtu një model për stilisten Neli Miteva si dhe stilistë të tjerë të rinj nga Bullgaria dhe Maqedonia.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Viktoria: Sundance Review
  2. ^ Cinefish.bg Irmena Chichikova
  3. ^ Film Review: 'Viktoria'
  4. ^ "Viktoria Synopsis at Speechless Film Festival". Arkivuar nga origjinali më 6 tetor 2016. Marrë më 19 maj 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)