Ishak Çelebi Ben Ibrahim

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Ishak Çelebi Ben Ibrahim nga Uskubu, (gjer.: Ishak Tschelebi Ben Ibrahim aus Usku), vdiq në vitin 1542 ishte shkrimtar turk nga Perandoria Osmane.

Ishaku është autor i një libri në të cilën bënë fjalë mbi ndodhitë gjatë marrjes së frontit nga ana e Sulltan Selimit I-rë. dhe luftës së tij me t´vëllanë Ahmedin. Libri është botuar në tri ekzemplare, njëra ka 38 faqe (gjer.: Folio-Blätter), dy tjerat (gjer.: Octav) me 82 dhe 100 faqe.[1]

Burimi i të dhënave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Geschichte des Osmanischen Reiches Von Joseph Hammer-Purgstall ff. 11