Ishull-Lezha

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Ishulli i Lezhës)
Jump to navigation Jump to search

Koordinatat: 41°46′9″V 19°38′37″L / 41.76917°V 19.64361°L / 41.76917; 19.64361

Ishull-Lezha
Fshat
Shteti: Shqipëria
Qarku: Qarku i Lezhës
Rrethi: Rrethi i Lezhës
Komuna: Komuna Shëngjin
Targat e automjeteve: LE
Përdorimi i stampës

Ishull-Lezha apo Ishulli i Lezhës është fshat në jugperëndim te Lezhës, Shqipëri.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në dokumentat historike turko-veneciane të shek. XV përmendet shpesh Ishulli i Lezhës. Një informacion i gjerë për të është në Ditarët e M. Sanutos. Lezha u pushtua nga turqit me 1478, qyteti u dogj, u shkatërrua, banorët e tij u zhvendosen në një zonë, jo shumë larg ne ishullin e formuar në grykderdhjen e lumit të Drinit. Ishulli i Lezhes u be një vendbanim kryesor për lezhjanet.

Në 5 mars 1501, në ishullin e Lezhes, zbarkoi nga Italia me trupa ushtarake nipi i Gjergj Kastriot Skënderbeut, i njohur si Skënderbeu i ri. Ai kryesoi kryengritjen mbarëshqiptare, por që pësoi shumë shpejt disfate. Ne vitet 1478-1501, për 23 vjet, Ishulli i Lezhes, qe i vetmi vend ne bregdetin e Shqipërisë se Veriut, qe qëndroi i lire, i pavarur dhe i veteadministrueshem.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Reliev fushor, i rrethuar nga veriu nga lumi Drini nga juglindja laguna e Vainit, nga perëndimi nga plazhi i Vainit ndërsa në lindje rrethohet nga qyteti i Lezhës.

Turizmi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Turizmi në këtë zonë është shfaqur që herët me pushtimin turk (fshati ishtesi një zonë e qetë dhe frytdhënëse), por që kulminacionin e arriti në shekullin XX më ndërtimin e Hotelit të Gjuetisë

gjatë Luftës së II Botërore, i cili ishte shumë i frekuentuar. Gjatë periudhës së komunizmit për çudi, frekuentohej më shumë.

Në vitet 1990-1992 rrënohet për tu kthyer turistëve në vitet 2000. Është akoma shumë i frekuentuar nga shqiptarët dhe të huajt. Nga vitet 1997-1999 në VAIN, zona bregdetarë e ishullit të Lezhës janë ndërtuar shumë restorante dhe lokale, që më shumë vizitohen nga politikanët.

Ushqimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Prodhimet e freskëta të detit shtrohen në të gjitha lokalet dhe restorantet në Lagjen e Hotelit , në Vain . Në ishull të Lezhës, krahas prodhimeve të detit, një ushqim tradicional është byreku me pulë. Pulëzat dhe zogjtë mbeten ndër më të preferuarit e kuzhinës kryesisht në Kunë dhe Vain, por edhe në Ishull-Lezhë.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Për numrin e popullsisë gjatë pushtimit turk nuk ka shumë të dhëna për shkak të zhvendosjeve nga luftërat e kryengritjet, por në vitin 1856 numëronte 30 familje, rreth 500 banorë. Për shkak të pozicionit gjeo-ekonomik gjatë tranzicionit popullsia e fshatit është shtuar shumë, tani në një regjistrim të popullsisë për shkak të zgjedhjeve lokale numëron 5620 banorë.

Ndarja administrative[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fshati bënë pjesë në komunën e Shëngjinit Ndahet në katër njësi

  1. Lagjja e re
  2. Lagjja e pyllës
  3. Lagjja kaskuqë
  4. Lagjja e hotelit

Sipas ndarjeve të reja administrative që do vihen në fuqi në 2008, lagjja e re do të kalojë si pjesë e Qytetit të Lëzhës.

External Links[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]