Ismet Aliu - Grema

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Ismet Aliu u lind ne fsh. Greme te Ferizajit me 02 maj. 1981. Shkollen fillore e mbaroi ne vendlindje me sukses te shkelqyer ne shtatore te vitit 1997 Ismeti regjistrohet ne shkollen e mesme te bijqEsise ne Ferizaj. Por nje muaj pa e mbaruar maturen ia mori pushken dhe iu bashkua UCPMB-se ne Dobrosin. me 21 mars te vitit 2000 ne shtabin e pergjithshem te UCPMB-se ne Dobrosin Ismeti u betua para flamurit se deri ne vdekje do te luftoje per clirimin e tokave shqipetare. Ishte teper i ri kur veshi uniformen ushtarake per te i qendruar besnik ketij betimi deri ne vdekje. per 13 dite, sa edhe zgjati jeta e tij ushtarake nen emblemen e UCPMB-se, ai u tregua ushtar shum i zellshem dhe trim. Ra heroikisht me 04 Prill te vitit 2000, te vendi i quajtun çestak, deri sa po i bente roje atdhe.ut Trupii pajete i Ismet Aliut u bart pastaj ne varrezat e deshmoreve te kombit ne Ferizaj, me 07,prill te po atij viti, me te gjitha nderimet ushtarake dhe kombetare. [1]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Keto shenime jan te marruna nga libri ''YJET E LIRISE'' te shkruajtur nga '''HALIM HASANI'''.https://www.shhlp.com/historiku-i-deshmoreve/