Grema

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Gremë
Fshat
Vendndodhja
Gremë is located in Kosova
Gremë
Gremë
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Gjilan
Komuna Ferizaj
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 556 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 19′ 6″ Veri

21° 9′ 26″ Lindje

Gremë është një vendbanim në komunën e Ferizajt, Kosovë. Gjendet në jug të Ferizajit jo shum afër rruges Ferizaj-Kaçanik-Shkup. Ka një pozitë shumë të mirë strategjike është shumë afër maleve të Sharrit. Fshati Gremë i banuar kryesisht me shqiptarë dhe ka afërsisht mbi 700 shtëpi dhe diku rreth 10,000 banorë.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]