Pojata (Ferizaj)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Pojatë
Fshat
Vendndodhja
Pojatë is located in Kosova
Pojatë
Pojatë
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Gjilan
Komuna Ferizaj
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 596 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 23′ 48″ Veri

21° 13′ 2″ Lindje

Pojatë është një vendbanim në komunën e Ferizajt, Kosovë.

Shtrihet rreth 7 km në verilindje të Ferizajit .Pojata ka popullesi rreth 1000 banore . Është vendbanim i tipit te grumbulluar i ndarë në lagje . Po ashtu ka sipërfaqe prej 600 ha. Lagjet e fshatit janë :

Pojata e Lartë - Familjet ( Eseti , Latifi , Sahiti , Mehmeti , Makreshi ) . Lagjja e Malokëve - Familjet ( Imeri , Bajrami , Ajvazi ) . Pojata e Ulët - Familjet ( Dushica , Zeqiri , Maloku , Qeli , Avdyli , Spahiu , Hyseni , Haziri ) kryesisht familje te ardhura nga Velegllava , Gumnishta , Tërpeza , Burrniku , Zhuja . Mikrotoponimet më kryesore janë : Meraja , Skurrini , Jarugat , te Lugu , Arat e Zabeleve , Lugu i Thive , Mishak , Arat e Gata , Lugu i Hajdinit , Stopani , Arat e Thanes , Arat e Batallit , Livadhi i Lecit , Ara e Syles , Arat e Drumit , Gërgullaqi , Arat te Varret .

Mejtepi i fshatit Pojate : 

Ne fshatin Pojate ishte shkolla mejtep , ku mesohej ne gjuhen arabe . Pêrveq mesimeve fetare , nxenesit ne fshehtesi mesonin shkrim-lexim ne gjuhen shqipe . Mejtepi eshte themeluar ne vitin 1912 . Mësues ishin Hamdi Selimi hoxhë nga Sojeva , disa nga nxenesit e pare ishin : Riza Mehmeti , Hanife Mehemeti , Sabrije Mehmeti , Bafti Esati , Feriz Sahiti etj . Ne mejtep ishin dy dhoma ku njera sherbente per faljen e namazeve dhe tjetra per te mesuar nxenesit .

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]