Lloshkobara

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Lloshkobarë
Ujmisht
Fshat
Vendndodhja
Lloshkobarë is located in Kosova
Lloshkobarë
Lloshkobarë
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Gjilan
Komuna Ferizaj
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 573 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 23′ 40″ Veri

21° 7′ 21″ Lindje

Lloshkobarë është një vendbanim në komunën e Ferizajt, Kosovë. Pas vitit 1999 fshati është i njohur edhe me emrin Ujmisht.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Toponimi Lloshkobarë < Llashkobare < Vllashkobare është i lidhur me termin Vllah, një fjalë e përdorur për arumunët (vlleh).[1]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Begzad Baliu (Mars 2013), "Toponimia Arumune në Kosovë", Konferenca: Lidhjet Kulturore dhe Historike Shqiptaro-Rumune, Universiteti Fan S. Noli Fakulteti i Edukimit dhe i Filologjisë, Shtëpia Botuese "Promo Print", Korçë, ISBN: 9789928146144, Marrë më 4 Shkurt 2018, fq. 100.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]