Komogllava

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Komogllavë
Gurabardh
Fshat
Vendndodhja
Komogllavë is located in Kosova
Komogllavë
Komogllavë
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Rajoni i Ferizajit
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 567 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 20′ 32″ Veri

21° 12′ 57″ Lindje

Komogllavë është një vendbanim në komunën e Ferizajt, Kosovë. Pas vitit 1999 fshati është i njohur edhe me emrat Gurbardh dhe Gurabardh. Mendohet se ësht fshati më i madh në Kosovë për nga sipërfaqja, si dhe i dyti në Komunën e Ferizajit për nga numri i banorëve (pas fshatit Gremë). Shkolla gjindet në mes të fshatit dhe mban emrin e dëshmorit komogllavas Besim Rexhepi. Gjithashtu afër shkollës gjindet edhe ambulanta e fshatit e cila ësht gjithnjë në shërbim të fshatarëve.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]