Prelezi i Muhaxherve

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Prelez i Muhaxherëve
Fshat
Popullsia
 • Gjithsej1.500
{{{postal_code_type}}}
70510
Targat05

Prelez i Muhaxherëve është një fshat vendbanim në komunën e Ferizajt, Kosovë.

Prelezi i Muhaxherve është një fshat në komunën Ferizajt. Të gjithë banorët janë shqiptarë. Fshati ka një popullsi prej 1,500 banorë. Qyteti i madh i Ferizajt ndodhet në veri të fshatit.

Prelezi i Muhaxherëve është fshati i 32te për nga madhesia sipas popullsisë në Ferizaj.

Ky fshat ka një tank të bombarduar të ish-Jugosllavisë nga NATO[1] si një muze, një xhami, shkollë fillore dhe një hero gjatë luftës Kosovë-Serbi të vitit 1990.


  1. ^ https://sq.wikipedia.org/wiki/Bombardimi_i_Jugosllavis%C3%AB_nga_NATO=. {{cite web}}: Mungon ose është bosh |title= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]