Mirosala

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Mirosalë
Fshat
Vendndodhja
Mirosalë is located in Kosova
Mirosalë
Mirosalë
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Gjilan
Komuna Ferizaj
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 599 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 23′ 60″ Veri

21° 14′ 55″ Lindje

Mirosalë është një vendbanim në komunën e Ferizajt, Kosovë.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

'Mirosala është fshat në komunën e Ferizajit dhe shtrihet në pjesen lindore 10 km larg qytetit.Është fshat turistik i rrethuar me bjeshke dhe male, numëron rreth 1429 banor. Historiku  i fshatit eshte i vjeter po aq sa vet ai ,varrezat e Mirosalës janë ndër më të vjetrat në rrethinë  ,gypat e ujit të gjetur gjatë gërmimëve arekeologjike datojnë nga koha Ilire që tregojnë per lashtësine e këtij fshati.Në aspektin ekonomik fshati  numron disa nderrmarje zejtaro-prodhuese ,Fabrikën e ujit "MIROS" disa mini fabrika për prodhimin e perpunimin e mobilijeve si ,dhe depon më të madhe të municionit piroteknik në Kosovë .Fshati përbëhet nga lagja e Bytyqve si me e madhja pastaj ajo e Cakajve,Xhaferajve,Dodajve,Begve,Malesorve dhe Hashanëve .Në regjistrat e komunës në drejtorine  e gjeodezisë kadastrale del se fshati Mirosalë është një ndër fshatrat me territor të madh gjeografik Nga aspekti turistik në Mirosalë mund ta vizitoni parkun e fshatit që është shëndrruar  në një vend atraksion për vizitore .Fshati gjithashtu ka infrastrukture të kompletuar falë investimëve komunale. .Popullësia e fshatit i përket besimit Islam

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]