Mirosala

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Mirosalë
Fshat
Vendndodhja
Mirosalë is located in Kosova
Mirosalë
Mirosalë
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Gjilan
Komuna Ferizaj
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 599 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 23′ 60″ Veri

21° 14′ 55″ Lindje

Mirosalë është një vendbanim në komunën e Ferizajt, Kosovë.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mirosala gjendet jo shum larg nga qyteti i Ferizajit shtrihet në pjesen lindore vetem 10 km larg qytetit.Eshte vend turistik i cili ne kater anet rrethohet me bjeshke e male.Numron rreth 1429 banor ,historiku i ketij fshati eshte i vjeter po aq sa vet ai ,varrezat e Mirosalës jan ndër më të vjetrat thuajse në Kosove teqeja që gjindet ne lagjen e Bytyqve dhe gjurmet e Kishës në lagjën e Berisheve ,gypat e ujit që datojnë nga koha Ilire tregone per lashtësine e vjetër të këtij fshati. Popullsia e fshatit Mirosalë kryesisht mirret me blegtori e bujqesi,ky fshat numron edhe dy fabrika atë për perpunimin e prodhimin e ujit "MIROS" fabriken e perpunimit dhe prodhimit të gomave ,dhe depon më të madhe të municionit në Kosovë .Fshati përbëhet nga lagja e Bytyqve si me e madhja pastaj ajo e Cakajve duke vazhduar tek ajo e Xhaferajve,Dodajve,Begve,Malesorve dhe Hashanëve ,në regjistrat e komunës në drejtorine  e gjeodezisë kadastrale del se fshati Mirosalë për nga territori është fshati i dytë në komunën e Ferizajt pas Jezercit .

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]