Prelezi i Jerlive

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko


Prelezi i Jerlive
Fshat
Administrimi
Shteti Flamuri Kosova
Komuna Ferizajt
Rajoni Ferizajt
Të dhëna të tjera
Zona Kohore ZKEQ (UTC+1)
Verore OVEQ (UTC+2)


Prelezi i Jerlive është një vendbanim në komunën e Ferizajt, Kosovë. Ky fshat eshte qujtur Prelaj, sepse edhe sot ekzistojn arate e Preles. Toponim ilire, por me arredhjen e sllveve dhe pas administrimit nga Serbia e vjetere eshte riemeruar si Prelez, qe te tingllon me afer sllavishtese.