Surçina

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Surçinë
Mollas
Fshat
Vendndodhja
Surçinë is located in Kosova
Surçinë
Surçinë
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Gjilan
Komuna Ferizaj
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 576 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 25′ 23″ Veri

21° 10′ 49″ Lindje

Surçinë është një vendbanim në komunën e Ferizajt, Kosovë. Pas vitit 1999 fshati është i njohur edhe me emrin Mollas. Gjendet në verilindje të Ferizajt në rrugen Ferizaj-Prishtinë me sakteksisht afër fshatrat Babush dhe Prelez i Muhaxherve, ka një pozitë shumë të mirë strategjike. Fshati Surçinë i banuar kryesisht më shqiptarë ka afërsisht 90 shtëpi dhe diku rreth 222 banor (2011).

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]