Isthmus e Tehuantepec

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Isthmus von Tehuantepec

Isthmus e Tehuantepec është një isthmus IsthmusMeksikë. Ai siguron lidhje të shkurtër të tokës - rreth 200 km në vijë të drejtë - në mes të Gjirit të Meksikës dhe Oqeani Paqësor.

Në vitet 18881893 u udhëhoq nga Carl Baron von Wagner, një hekurudhë është ndërtuar në mes të dy brigjeve. Ajo ka nje gjatesi prej 308 km. Në vitet 18991907, porteve të reja në Coatzacoalcos dhe Salina Kruz është ndërtuar. Që gjatë për planet e ndërtimit të një kanali e anijeve në det në nivel (pa flokët).