Jump to content

Ivica Osim

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Ivan "Ivica" Osim është trainer futbolli dhe ish futbollist kroatoboshnjak.

Si futbollist, ka qenë përfaqëues i ish Jugosllavisë dhe ka luajtur në Lojrat Olimpike në vitin 1964. Në vitin 1968 ka luajtur në finale të kampionatit evropian kunde Italisë në ndeshjen e përsëritur të cilën e kanë humbur me rezultatin 2:0. Rezultatet më të larta si trainer i ka arritur në vitin 1990 si lojtar i përfaqësueses së Jugosllavisë në kampionatin botëror kur me ekipin arriti deri në të çerek finale.

Në nëntor të viti 2007 përjetoi sulm në tru ku ran në komë deri më 03 dhjetor 2007 .

Kariera e futbollistit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ivica Osim karierën e futbollistit e filloi në Zhelezniçar të Sarajevës në vitin 1959. Osim luajti 16 herë me përfaqësuesen e Jugosllavisë.

  • Zheljezniçar Sarajevë (1959-1971)
  • RC Strasbourg (1971-72 i 1976-77)
  • Sedan (1972-75)
  • Valenciennes (1975-76)

Kariera e trainerit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]