Jump to content

Ivo Breshan

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ivo Brešan

Ivo Brešan (27 maj 1936 – 3 janar 2017)[1][2] ishte shkrimatarë, dramaturg dhe skenaristë kroatë. Ai ka shkruar skenare së bashku me djalin e tij Vinko Brešan.

Punimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Romane[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Ptice nebeske (1990)
 • Ispovijedi nekarakternog čovjeka (1996)
 • Astaroth, istitui botuese Matice hrvatske (2001)
 • Kockanje sa sudbinom, istituti botuese Matice hrvatske (2002)
 • Država Božja 2053 (2003)
 • Vražja utroba (2004)
 • Tri života Tonija Longina (2005)
 • Gorgone (2006)
 • Katedrala (2007)
 • Ništa sveto (2008)
 • Prokletnici (2010)
 • Sedam stuba do trona (2011/2012)

Skenari[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Predstava Hamleta u Mrduši Donjoj (1973)
 • Izbavitelj (1976)
 • Sekreti i Nikola Tesla (1980)
 • Obećana zemlja (1986)
 • Donator (1989)
 • Kako je počeo rat na mom otoku (1996)
 • Maršal (2000)
 • Libertas (2004)

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Ivo Brešan". hciti.hr (në kroatisht). Croatian Centre of ITI - UNESCO. Arkivuar nga origjinali më 15 prill 2016. Marrë më 20 tetor 2010.
 2. ^ "Umro Ivo Brešan: Legendarni hrvatski književnik, scenarist i pedagog preminuo u 81. godini". Arkivuar nga origjinali më 5 janar 2017. Marrë më 4 janar 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)