Izoterma

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Izoterma (grei ισος - "i njejt", "i barabartë", dhe θερμη - "ngroht") është vija me temperaturë të njejt. Shfrytëzohet në meteorologji për përpilimin e hartave sinoptike për paraqitjen e vendeve në të cilat mbretërojnë viset me temperature të njejta.

Distanca në mes izotermave japin pamjen dhe shpejtësinë e ndryshimit të temperaturave në disa hapsira. Ky gradim i temperaturave është i rëndësishëm për prognozimin e motit.

Izotermat shfrytëzohen edhe në termodinamikë.

shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]