Izzy Stradlin

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Example alt text
Izzy Stradlin

Jeffery Dean Isbell (i lindur më 8 prill, 1962 në Laffayette, Indiana) ose, Izzy Stradlin, është një muzikant Amerikan. Ai njihet si kitaristi ritmik origjinal, dhe një nga kompozitorët kryesor të grupit hard rock Guns N' Roses. Ai lozi me Guns N' Roses nga 1985 deri më 1991. Nja ca kënga që ai ka bashkë-shkruar janë "Welcome to the Jungle", "Paradise City", "Sweet Child O'Mine", "Patience", etj... Pas Guns N' Roses ai filloj një karrierë solo. Ai lozi kitarë në këngën "Ghost" të albumit solo të Slash.

Lidhje të Jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]